RMC Finland historiaa

RMC Finland karting sarjaa on ajettu yhtäjaksoisesti jo vuodesta 2000 lähtien, ollen näin ylivoimaisesti vanhain yksimerkki moottoreihin perustava karting sarja Suomessa.

 

2000 – ensimmäiset 5 osakilpailua, jotka ajettiin Tattarinsuon iltakilpailuina ja  Kotkan FK radalla

2004 – Junior Max (Mini Max nimellä) ja RM1 luokat mukaan sarjaan RM1 oli DD2 auton edeltäjä vastaavalla moottorilla ja Rotaxin omalla rungolla oleva auto jossa erikoisuutena myös peruutusvaihde.

2005 – Junior Max luokan nimi vaihtui

2006 – RM1 luokka muuttui DD2 luokaksi ja luokan runko vapautui kaikkien valmistajien rungoille

2008 – Masters luokka

2011 – Mini Max luokka näytösluokkana ensimmäisen kerran Lappeenrannassa

2012 – Mini Max ensimmäisen kerran luokkana

2013 – DD2 Master omana luokkanaan

2015 – Micro Max ensimmäisen kerran luokkana

Heikki Väisänen, Lauri Leppä, Jakkomatti Paulin, Ville Viiliäinen, Antti Ollikainen, Olli-Petteri Munne, Juuso-Petteri Panttila, Jari Koivisto, Tuukka Taponen
Mauri Ampuja, Matias Nuoramo, Alvar Siimesvaara
Rotax Grand Finals;
Circuito Internacional Paladino, Conde-Paraiba, Brasilia

2018

Kouvola, Lappeenranta, Kotka, Kangasala, Lahti

Rotax Micro Max
1. Alvar Siimesvaara
2. Anton Laaksonen
3. Dony Frants

Rotax Mini Max
1. Mauri Ampuja
2. Milo Kaskinen
3. Jose Kangas

Rotax Junior Max
1. Olli-Petteri Munne
2. Matias Nuoramo
3. Miska Kaskinen

Senior Max:
1. Lauri Leppä
2. Juuso-Petteri Panttila
3. Oona Oksanen

Max Masters
1. Heikki Väisänen
2. Marko Brofors
3. Tero Hyyryläinen

DD2
1. Jaakkomatti Paulin
2. Jan-Mikael Sirviö
3. Veeti Pilli

DD2 Masters
1. Antti Ollikainen
2. Jari Koivisto
3. Jari Jauhiainen

 

Petteri Hyvärinen, Ville Viiliäinen, Jari Koivisto, Antti Ollikainen, Rasmus Kortelainen, Lauri Leppä, Joel Aaltonen, Toni Toikka, Jimi Hannus. Axel Saarniala, Aleksi Jalava, Joona Blomqvist
Rotax Grand Finals: Portimao, Portugali

2017

Pori, Vantaa, Kangasala, Vantaa, Laukaa, Kouvola, Kotka ja Kouvola

Rotax Micro Max
1. Aleksi Jalava
2. Vili Hakala
3. Milo Kaskinen

Rotax Mini Max
1. Joona Blomqvist
2. Miska Kaskinen
3. Rasmus Wahlsten

Rotax Junior Max
1. Jimi Hannus
2. Axel Saarniala
3. Juuso-Petteri Panttila

Senior Max:
1. Lauri Leppä
2. Rasmus Kortelainen
3. Robin Sario

Max Masters
1. Petteri Hyvärinen
2. Sofia Kohtala
3. Eero Haarajärvi

DD2
1. Joel Aaltonen
2. Toni Toikka
3. Jan-Mikael Sirviö

DD2 Masters
1. Jari Koivisto
2. Antti Ollikainen
3. Tony Jumppanen

 

Antti Ollikainen, Rasmus Tuominen, Ville Viiliäinen, Lauri Leppä, Jakkomatti Paulin, Jari Koivisto, Robin Sario, Roope Ropanen, Arto Savenius, Joona-Oskari Juurikka, Luka Nurmi, Aleksi Jalava
Rotax Grand Finals: Sarno, Italia

2016

Pori, Kangasala, Vihti, Kouvola, Kotka, Lahti, Oulu ja Vantaa

Rotax Micro Max
1. Aleksi Jalava
2. Vili Hakala
3 Milo Kaskinen

Rotax Mini Max
1. Elias Vauhkonen
2. Luka Nurmi
3. Joona-Oskari Juurikka

Rotax Junior Max
1. Lauri Leppä
2. Roope Ropanen
3. Joel Aaltonen

Senior Max:
1. Robin Sario
2. Rasmus Tuominen
3. Niko Lehtonen

Max Masters
1. Jari Koivisto
2. Janne Jämsen
3. Sofia Kohtala

DD2
1. Ville Viiliäinen
2. Jaakkomatti Paulin
3. Jan-Mikael Sirviö

DD2 Masters
1. Antti Ollikainen
2. Arto Savenius
3. Jari Janhunen

 

 

 


Ville Uitto, Roope Ropanen, Jimi Hannus, Antti Ollikainen, Roope Markkanen, Arto Savenius, Toni Toikka, Otto Soininen, Jan-Mikael Sirviö. Kuvasta puuttuu Olli-Pekka Remes

Rotax Grand Finals: Portimao, Portugali

2015

Kotka, Joensuu, Kouvola, Kangasala ja Lahti

Rotax Mini Max
1. Jimi Hannus

Rotax Junior Max
1. Ville Uitto
2. Roope Ropanen

Senior Max:
1. Jan-Mikael Sirviö
2. Toni Toikka

Max Masters
1. Olli-Pekka Remes

DD2
1. Roope Markkanen
2. Otto Soininen

DD2 Masters
1. Antti Ollikainen
2. Arto Savenius

 

 

 

Rasmus Markkanen, Roope Markkanen, Toni Toikka, Miro Sakko
kuvasta puuttuvat; Mikko Laine ja Antti Ollikainen

Rotax Grand Finals: Valencia, Espanja

2014

Kotka, Oulu, Vihti, Pori ja Lappeenranta

Rotax Mini Max
1. Miro Sakko
2. Robin Pirhonen
3. Joni Soini

Rotax Junior Max
1. Toni Toikka
2. Jaakkomatti Paulin
3. Thomas Lindfors

Senior Max:
1. Roope Markkanen
2. Wille Itkonen
3. Joona Varis

Max Masters
1. Antti Ollikainen
2. Juuso Kaukelin
3. Jarno Ekonoja

DD2
1. Rasmus Markkanen
2. Samu Kylmälä
3. Joona Reittu

DD2 Masters
1. Mikko Laine
2. Jouni Järvi
3. Tokke Salonen

 

 

Jussi Lailavuo, Antti Ollikainen, Miika Laiho, Toni Toikka, Joona Reittu, Wille Itkonen, Jan-Mikael Sirviö, Roope Markkanen, Rasmus Markkanen
Rotax Grand Finals: New Orleans, USA

2013

Kouvola, Oulu, Laukaa, Lahti ja Kotka

Rotax Mini Max
1. Robin Pirhonen
2. Toni Kukkonen
3. Veeti Pilli

Rotax Junior Max
1. Roope Markkanen
2. Rasmus Markkanen
3. Toni Toikka

Senior Max:
1. Wille Itkonen
2. Jan-MIkael Sirviö
3. Samu Kylmälä

Max Masters
1. Antti Ollikainen
2. Mikko Laine
3. Jani Virtanen

DD2
1. Miika Laiho
2. Joona Reittu
3. Roope Utriainen

DD2 Masters
1. Jussi Lailavuo
2. Harri Salminen
3. Tokke Salonen

 

 

 


Samu Kylmälä, Miika Laiho, Mika Salo, Antti Ollikainen, Jari Huttunen, Harri Salminen
Rotax Grand Finals: Portimao, Portugali

2012

Kotka, Oulu, Lappeenranta, Joensuu ja Kouvola

Rotax Mini Max
1. Tommi Lehtola
2. Konsta Kapiainen
3. Anton Huovinen

Rotax Junior Max
1. Samu Kylmälä
2. Wille Itkonen
3. Rasmus Markkanen

Senior Max:
1. Miika Laiho
2. Antti Ollikainen
3. Juuso Pykäläinen

Max Masters
1. Mika Salo
2. Sami Sinkkonen
3. Jari Hartikainen

DD2
1. Jari Huttunen
2. Joona Reittu
3. Sanna Strandman

DD2 Masters
1. Harri Salminen

 

 

 


Mikko Laine, Miika Laiho, Wille Itkonen, Jan-Mikael Sirviö, Sami Nygren, Jari Huttunen

Rotax Grand Finals: Al Ain, Yhdistyneet Arabi Emiirikunnat

 

2011

Kotka, Joensuu, Pori, Laukaa ja Lappeenranta


Rotax Junior Max
1. Wille Itkonen
2. Jesse Lehtonen
3. SImo Rauhala

Senior Max:
1. Jan-Mikael SIrviö
2. Miika Laiho
3. Santeri Kallio

Max Masters
1. Sami Nygren
2. Vesa Salminen
3. Harri Kananen

DD2
1. Jari Huttunen


 

 


Henri Pihlajikko, Mika Koskela, Miika Laiho, Joni Laiho, Petteri Hyvärinen, Morten Nõmme

Rotax Grand Finals: La Conca, Italia

 

2010

Kotka, Joensuu, Oulu, Helsinki ja Lappeenranta


Rotax Junior Max
1. Miika Laiho
2. Henri Pihlajikko
3. Santeri Kallio

Senior Max:
1. Morten Nomme
2. Kauri Pessala
3. Santeri Erola

Max Masters
1.Petteri Hyvärinen
2. Sami Nygren
3. Eero Haarjärvi

DD2
1. Joni Laiho
2. Jari Malila

DD2 Masters

1. Mika Koskela

 

 

Mika Koskela, Morten Nõmme, Topi Toikka, Esa Pekkanen (kunnipalkinto mestaruudet 2004, 2006 ja 2008), Santeri Erola, Miika Laiho

Rotax Grand Finals: Sharm El-Sheikh, Egypti

2009

Pori, Töysä, Laukaa, Lappeenranta ja Kotka


Rotax Junior Max
1. Santeri Erola
2. Miika Laiho
3. Niko Hujanen

Senior Max:
1. Topi Toikka
2. Morten Nomme
3. Niklas Westerlund

Max Masters
1. Mika Koskela
2. Petteri Hyvärinen
3. Juha Jokiaho

 

2008

Pori, Lahti, Oulu ja Lappeenranta


Rotax Junior Max
1. Miika Laiho
2. Jani Matilainen
3. Eero Vilkas

Senior Max:
1. Esa Pekkanen
2. Niko-Pekka Siren
3. Esa Rokka

Max Masters
1. Mika Koskela
2. Petteri Hyvärinen
3. Jyri Kärki

 

2000-2007

 

Senior Max:
2007 Jere Nurmela
2006 Esa Pekkanen
2005 Markus Värri
2004 Esa Pekkanen
2003 Juha Fred
2002 Sami Taskinen
2001 Risto Liimatainen
2000 Jussi Lailavuo